Written By DS Kültür Sanat
Categories:

80’li yılların vazgeçilmesi plaklar ve pikaplar yaklaşık yarım asır sonra yeniden popüler oldu. Dijital çağın gençleri eski plakların koleksiyonerliğine soyunurken, yeni çıkan plaklar adeta yok satıyor. Plak ve pikap denilince akla ilk gelen adreslerden biri olan D&R’ın verilerine göre, yılın ilk yarısında en çok satan plak; “Atatürk’ün Sevdiği Şarkılar” plağı oldu. İkinci sırada büyük ozan Neşat Ertaş’ın Zahidem / Gönül Dağı adlı eseri, ikinci sırada ise Barış Manço’nun efsane parçalarının yer aldığı Mançoloji plağı var.
Gelişen teknolojiyle her şeyin dijitalleştiği günümüzde, nostaljinin simgesi plaklar zamana meydan okumaya devam ediyor. Dijital çağın gençleri müziği artık plaktan dinlemeyi tercih ediyor, çünkü onlara göre pikap sesinin kalitesi dijitalden çok daha iyi. D&R’a göre; plak ve pikap satışlarının yükselişinde geçmişe göre daha kolay ulaşılabilir olmasının da etkisi büyük.

Pikap ve plak ürün grubunu gelişen talepler doğrultusunda zenginleştirdiklerini ve yeniden popüler olan bu ses aktörlerini desteklediklerini belirten Türkiye’nin en büyük kültür ve sanat platformu D&R, ülke genelindeki yüzlerce mağazasından ve online alışveriş portalı dr.com.tr’den aldığı verilerle yılın ilk yarısında en çok satan yerli ve yabancı plakları listeledi. Her müzik severin kendinden bir parça bulabileceği plak listesinin başında; Oğuz Turgutgenç ve Linda Çandır tarafından seslendirilen parçalardan oluşan “Atatürk’ün Sevdiği Şarkılar” albümü geliyor. İkinci sırada Halk Ozanı Neşet Ertaş’ın Zahidem / Gönül Dağı, üçüncü sırada da Barış Manço’ya ait 23 efsane parçanın yeniden düzenlenmesiyle ortaya çıkarılan Mançoloji var.
Müzik dünyasının değerli isimlerinin bulunduğu listenin devamında; Elvis Presley, Zeki Müren, Duman, Müslüm Gürses, Various Artists, Cem Adrian ve Ertan Sert yer alıyor. İşte D&R’ın derlediği 2023 yılının ilk yarısında en çok dinlenen 10 plak:

Atatürk’ün Sevdiği Şarkıları Linda Çandır
Zahidem / Gönül Dağı Neşet Ertaş
Mançoloji 1 Barış Manço
Elvis Presley Elvis Presley
Klasikler-5 Zeki Müren
Belki Alışman Lazım Duman
Küskünüm Müslüm Gürses
Çiçek Pasajı Various Artists
Seçkiler 2 Cem Adrian
Seçme Alaturka Şarkılar Ertan Sert