Twitter’ın kurucu ortağı Jack Dorsey, aylar önce duyurusunu yaptığı yeni sosyal medya platformu ”Bluesky” erişime açtı. App Store’da kapalı beta olarak yayınlanan Bluesky’nin şu anda sadece davetle kullanılabildiği açıklandı. Twitter’a alternatif olarak gösterilen Mastodon gibi Bluesky’ın da yakında Twitter’a rakip olması bekleniyor.
Jack Dorsey’in merkezi olmayan Twitter alternatifi Bluesky’nin arayüzü, Elon Musk’ın sosyal medya platformunun görünümünü andırıyor. Bluesky, Apple uygulama mağazasını yalnızca davetli bir uygulama olarak vurdu ve belirli kişilerin bir davet kodu aracılığıyla bir hesap oluşturarak yeni sosyal deneyimi denemesine izin verdi.

TechCrunch tarafından hazırlanan bir rapora göre , Bluesky iOS uygulaması 17 Şubat’ta piyasaya çıktı ve 28 Şubat itibarıyla yaklaşık 2.000 yükleme topladı. Uygulamanın henüz Google Play’de Android test kullanıcıları için mevcut olmadığı bildiriliyor.

Bluesky’nin uygulama mağazası önizlemesinde, rakip uygulama, tanıtıcıların, takipçilerin, gönderilerin ve yanıtların nasıl sunulduğu da dahil olmak üzere birçok Twitter benzeri özelliğe sahip arayüzüyle Twitter’a çok benziyor. Twitter’a benzer bir tarzda, Bluesky uygulamasının beslemesinde ayrıca beğeniler, yorumlar ve paylaşımlar bulunur.