Samet Tosun’un kaleminden ”internet in, televizyon out”

Bunun farkında olan televizyon kanalları bu pazardaki payını alabilmek için dijital dünyadaki yerini almaya başladı!

Son zamanlarda herşeyin olduğu gibi televizyonunda pek bir öneminin kalmadığını söyleyebilirim. Televizyon kanalları alıntı ve kopya projeleri izleyicinin önüne sürerek bu konuda bir beklenti içerisine girmesi ayrıca reklam sürelerinin beklenenden daha uzun sürmesi vb. nedenlerden dolayı geleneksel medya olarak adlandırılan televizyon için hazin son mutlak başarısızlık.Televizyonda çıkan reklamlardan sıkılanlar için büyük bir alternatif haline gelen dijital platformlar hızla yayılmaya devam ediyor. Bunun en güzel örneği ise tüm tüm dünya’da yayın yapan ve dünya pazarını elinde bulunduran Netflix oldu.

Yayınladığı yerli, yabancı diziler ve filmlerle olay olan platform, Türkiye pazarınada girerek Türk dizileri hazırlamaya başlayarak kısa bir süre içerisinde bu pazarda önemli bir payında sahibi oldu.Türkiye pazarından payını isteyen bir diğer dijital platform ise Blu tv oldu. Hiç azımsanmayacak kadar takipçisi olan ve hazırladığı proje dizileri ile iddasını sürdürüyor. Haa birde Puhu tv var, onu atlamak olmaz, özellikle yayınladığı Fi ve Çi isimli kitaplardan uyarlanan dizi ile çok büyük bir çıkış yakaladı. Hatta bu dizi daha sonrasında Show tv’de yayınlanmıştı. Netflix ve Blu tv’nin hazırladığı projelerin daha kaliteli olması izleyiciyi yeni dünya’ya çekmeye devam ediyor. Bunun farkında olan televizyon kanalları bu pazardaki payını alabilmek için dijital dünyadaki yerini almaya başladı bile, bunun en bilindik örneğini geçtiğimiz aylarda Fox tv gerçekleştirdi.

Yeni projelerini Foxplay üzerinden izleyici ile buluşturan kanal, bu pazarda bende varım dedi. İlerleyen zamanlarda ben inanıyorum ki tüm kanallar böyle bir adım atacaklar. Şöyle bir geçmişe baktığımızda Türkiye’nin 1970’lerde başlayan televizyon yolculuğu sanırım yavaş yavaş yerini yeni nesil medya olarak kabul edilen dijital platformlara bırakıyor. Sosyal medya yasaklarının ise yeni nesil medyayı nasıl etkileceğini önümüzdeki zaman dilimi içerisinde izleyerek göreceğiz.

Samet Tosun
samettosun@dskultursanat.net

Share via
Copy link
Powered by Social Snap