Ercan Kızılkaya Röportajı

Kimsenin kimseden üstün olmadığı bu dünyada asıl olan yaradana şükretmektir!

Samet Tosun: Hayatıma nasıl bir anlam kattım ? diye bir şey sorsam bana neler söylersin ?

Ercan Kızılkaya: Sanatçı olduğumu öğrendim 15 yaşlarımda  bir sanat eseri üretiyor olmak beni dünyanın en klas en saygın noktalarına  taşıdığını gördüm ulu önder ATATÜRK’ün de sözü bana ışık saçtı herşey ola bilirsiniz ancak sanatçı olamazsınız.

Samet Tosun: Bizlere biraz hayata bakış açından bahseder misin?

Ercan Kızılkaya: yaşam insan oğluna verilmiş çok yüce bir armağandır bahşedilmiş  olanı en güzel şekilde değerlendirip tüm yaşayan canlı varlığa ve doğaya saygılı bir şekilde yaşayıp insan olmanın gereğini yerine getirerek güzel eserler bırakmak gerekir diye düşünüyorum kimsenin kimseden üstün olmadığı bu dünyada asıl olan yaradana şükretmektir

Samet Tosun: Peki müzik ne zaman girdi hayatına yada şöyle sorayım, müzik ile ne zaman tanıştın ?

Ercan Kızılkaya: aileden müzisyen olmam 7 yaşımda yazmış olduğum şiirin ödül almasıyla böylesi güzel ve taktir toplayan uzun bir yolculuğa  başlamama neden oldu.

Samet Tosun: En başa dönelim, nasıl bir aile ve çocukluk geçirdin bize bahseder misin ?

Ercan Kızılkaya: Türk örf ve adetlerine göre yetiştirilmiş bir ata erk ailede yetiştim baba tarafım gayrimenkul sektöründe çalışırken anne tarafım sanatı seven icra eden ve geçimlerini sağlayan insanlardı sanat daha ağır bastığından sahneye çok erken yaşlarda çıkmaya başladım bir çocuğun oyun oynaması gerektiği dönemde ben söz yazıp konser dinler ve katılırdım

Samet Tosun: Sana gelen olumsuz eleştiriler oluyor mu ? peki bu seni olumsuz etkiliyor mu yoksa kendimi daha fazla nasıl geliştirebilirim diye çalışmalar yapıyor musun ?
 
Ercan Kızılkaya: elbette eleştiri geliyor buda iyi yönde genelde kilolarım sorundur sanatım konusunda şükürler olsun gelmedi aksine taktir topladığımı düşünüyorum.
Samet Tosun: Müzik neden bu kadar önemli senin için ?
 
Ercan Kızılkaya: ben sanatçıyım doğduğumda saz vardı baş ucumuzda  mesleğim hayatımı idame ettiğim yegane iş ve aşk.

Samet Tosun: Peki müzikten önce ben ve sonra ben diye kıyas yapsak ne dersin ?
 
Ercan Kızılkaya: müzikten önce bir çocuk müzikten sonra yetişkin ve hayatı kendi gözüyle aklıyla kalbiyle kurgulayan yazan melodisini üreten ve okuyan bir solistim.
 
Samet Tosun: Son olarak yeni projelerinden bahsedelim ? ve DS Kültür Sanat okurları için neler söylemek istersin ?
 
Ercan Kızılkaya: pandemi süreci covit19 bittiğinde konserlere ve düğünlere gidip eğlenmek ve eğlendirmek istiyorum başarımız ne kadar iyi olursa çok daha iyi projeleri üretmemizi sağlayacak    eğitimli sanatçı ve sanat öğretim görevlisi yetiştiriyor olmaları insanlık adına oldukça büyük yetişenler adınada çok onur duyulacak bir kurum olduğunu  düşünüyorum ülkemizin  tüm bölgelerinde yaygınlaşmalı diye düşünüyorum .

Samet Tosun
samettsn@yahoo.com

Share via
Copy link
Powered by Social Snap