Written By DS Kültür Sanat
Categories:

Bilim, keşif ve araştırma dergisi National Geographic, 135 yıl süren matbuat macerasını noktalayacağını açıkladı. The Associated Press’te yer alan habere göre, dergiyi etkileyen kesintilerin bir parçası olarak, aylık National Geographic’in tanıdık sarı çerçeveli kapağı gelecek yıldan itibaren gazete bayilerinde satılmayacak. Bir sözcü Perşembe günü yaptığı açıklamada, şirketin dijital ürününe odaklandığını ve gazete bayilerinde özel baskılar sunacağını söyledi.  Aboneler yine de her ay basılı bir kopya alacaklar.
Dergi, gazete bayii satışlarının, derginin 1,8 milyon kopyanın hemen altındaki aylık tirajının küçük bir yüzdesini oluşturduğunu söyledi. 1888’de yayınlanmaya başlayan bir dergi bile medyayı etkileyen finansal ters rüzgarlardan muaf değildir. En çok dünyanın dört bir yanından renkli fotoğraflarıyla tanınan dergi, bir asırdan uzun bir süre önce bilimi ve keşfi destekleyen National Geographic Society tarafından başlatıldı.

National Geographic’in kontrolü son on yılda iki kez değişti, ilki 2019’da Walt Disney Corp. tarafından satın alınmadan önce 20th Century Fox’a yapılan satış oldu. Bir dizi işten çıkarmayla sarsıldı.

Dergi kadrolu yazarlarıyla yollarını ayırıyor!

Dergide eski bir bilim yazarı olan Michael Greshko, Twitter hesabından “Bugün National Geographic’te son günüm. Dergi, ben de dahil olmak üzere kadrolu yazarlarıyla yollarını ayırıyor. Son 7 yılda sahip olduğum fırsatlar için çok minnettarım. Hikayelerimi okuyan herkese, kalbimin derinliklerinden teşekkür ederim. Bir sonrakine!” yazdı.