Samet Tosun: Film çekimlerini tamamladıktan sonra kamera arkasına geçip izlediğinde neler düşünüyorsunuz?

İnanılmaz keyif verici bir an oluyor gerçekten. Rahatlayıp bir ohh çekiyorum. Geçtiğimiz yolları, aştığımız zorlukları, uykusuz kaldığımız geceleri gözümün önüne getiriyorum ve işte bu! Başardım, hep birlikte başardık! Diyorum kendi kendime. O an kendimle ve ekibimle duyduğum gurur paha biçilemez. Ve her başarımın arkasında bu yetmez, daha çok işler yapmalıyım diyorum.

Samet Tosun: Hakan Yusufoğulları kimdir ? nasıl bir ailede büyüdü ? bize biraz Hakan Yusufoğullarını anlatırmısın ?

Hakan Yusufoğulları mütevazi bir ailenin mütevazi bir çocuğudur diyebiliriz. Öncelikle sahip olduğum ailem için çok şanslı hissediyorum kendimi. Birbirimize kuvvetli aile bağlarıyla bağlıyız ve her zaman birbirimizin arkasındayız. Bu dünyada en önem verdiğim şey onlar benim. Onlar bana insan olmanın ne demek olduğunu, haram lokma yememeyi, dürüstlüğü, insanlara iyilik yapmayı, karıncaya dahi zarar vermemeyi, en önemlisi de Allah sevgisini ve inancını aşıladılar. Ben de ömrüm boyunca onların yüzünü kara çıkarmamak için elimden geleni yaptım ve yapmaya devam edeceğim.

Samet Tosun: Korku sinemasına geçiş nasıl oldu? Korku sinemasına karşı olan ilgin nereden geliyor?

Tesadüf eseri bir başlangıç oldu diyebiliriz. Fakat senaryolarımı yazdıkça ve yönettikçe korku sinemasında olan başarımın farkına vardım ve bunun üzerine gitmeye başladım. İnsan yeteneği neyse o yöne doğru ilerlemeli, dans edebiliyorsanız daha çok dans etmeli, sesiniz güzelse veya beste yapabiliyorsınız daha çok şarkı söylemeli daha güzel besteler yaratmalısinız bu sizin insanlara verebileceğiniz bir hediyedir. Ben de yapmış olduğum ve ileride yapmaya devam edeceğim filmlerle insanlara nacizane hediyemi sunmayı planlıyorum.

Samet Tosun: Yayınlanan tanıtımlar gerçekten iddialı ve ürkütücü diyebilirim. Peki nedir bu filmi diğer filmlerden farklı kılan unsurlar?

Bu filmde sevgili Alminamızın muhteşem oyunculuğu ön plana çıkıyor tabi. Ülkemizde çocuk oyuncu kullanarak çekilmiş korku filmi sayısı yok denecek kadar az. Diğer farkı ise Zebun serinin ilk filmi, doğal olarak izledikten sonra devamında ne olacak acaba sorusu da canlanıyor izleyicinin aklında. Filmin tamamını izlediğinizde sadece korku değil aynı zamanda kaliteyi de hissedeceğinize oldukça eminim.

Samet Tosun: Bu tür filmler ile ilgili en çok merak edilen sorulardan birtanesi de çekimlerde ya da sonrasında paranormal şeyler yaşadınız mı?

Evet yaşadık fakat bunu filmin konusuyla ne derece bağlaştırmalıyız bilemiyorum. Hakkında konuşmak çok doğru olmaz sanırım.

Samet Tosun: Türk sineması korku türünde nasıl? Türkiye’de korku filmi denince hep aklımıza cinler geliyor bunun sebebi nedir?

Türk sinemasının korku türünde geçmişte başarıları kadar çok fazla başarısızlığını gördük hepimiz. Fakat biz HM imzasını atmış olduğumuz bütün seneryolarimizin arkasındayız, filmleri izlediğinizde beğeneceğinizi düşünüyoruz. Yapmış olduğumuz projelerimize güvenimiz tam. Türk sinemasında cinlere yer verilmesi bizim inancımıza paralel olduğu içindir. Turkler olarak aslında oldukça cesur bir milletiz. Bizim insanımızı örnek veriyorum televizyondan çıkan uzun saçlı bir kızla korkutmak pek mümkün değil, hadi ordan derler:) fakat inançlarımız, dualarımız, bunlar bizim hayatımızın içinden bizi anlatan düşünceler.

Samet Tosun: Türk sinemasını nasıl değerlendiriyorsunuz? Yapımcılar ve seyircilerin ortak beklentilerle ilerlemediğini biliyoruz. Siz bu konuda neler söylemek istersiniz?

Prodüksiyonda vesaire eksiklikler görüyor musunuz? Seyircinin beklentisinin yüksek olması iyi bir şey. Biz yapımcılar da bu beklentiyi karşılamak için daha sıkı daha çok çalışıyoruz ve sonuç olarak da daha güzel projeler ortaya koyuyoruz. Prodüksiyonda zaman zaman eksikliklerin olması oldukça normal. İçinde insan olan her yerde eksiklik ve hata olması kaçınılmazdır. Önemli olan bunların farkında olmak, yeniden düzenlemek ve yeniden tekrar etmesini önlemek.

Samet Tosun: Korku sinemasına devam etmek ister misiniz? Yakın zamanda yeni projeleriniz var mı?

Korku sinemasına devam edeceğim evet. Üzerime tam oturmuş bir gömlek olarak görüyorum bunu ve Allah’ın izniyle çok yakında yeni projelerimizle tanışacaksınız.

Samet Tosun: Sinemaya gönül vermiş yeni oyuncu ve yönetmen adaylarına tavsiyelerin nedir ?

Kendilerini gelistirmekten asla vazgeçmesinler. Ben bu işi yapıyorum ben çok başarılıyım gibi düşüncelere kapılmak yerine ben bu rolü daha iyi nasil oynarım veya ben bu filmi daha iyi nasıl çekerim demekten asla vazgecmesinler. Film dizi sektöründe ilerlemek zorlu bir yol, taşlarla ve topraklarda dolu. Bu yola kimlerle çıktığına çok dikkat etmeli insan. Unutmayın ki herkes kendi ekmeğini yer. Zora düştüğünüz, karanlıkta kaldığınız durumlarda hayatın mucizelerle dolu olduğunu unutmayın ve asla pes etmeyin.

Röportaj: Samet Tosun
dskultursanat@yahoo.com