Kula’da yeni bir sinema filmi çekilecek!

Kültür ve Turizm Bakanlığı destekli ve TRT’nin ortak yapımcı olduğu ‘’ Muallim’’ isimli sinema filminin çekimleri Manisa’nın Kula İlçesinde yapılacak. Yönetmenliğini Müslüm ŞAHİN’in üstlendiği, Yapımcılığını HALİT ARABACI’nın gerçekleştirdiği Kültür ve Turizm Bakanlığı destekli ve TRT’nin ortak yapımcı olduğu ‘’ MUALLİM’’ isimli sinema filminin çekimleri Manisa’nın Kula İlçesinde yapılacak.
2020’nin Ağustos ayında çekimlerin başlayacağı ‘’ Muallim’’ sinema filminde; Melih SELÇUK, Sevtap ÖZALTUN, Halit KARAATA, Ruhi SARI, Kerim YAĞCI, Levent SÜLÜN, ve Metin ZAKOĞLU gibi usta oyuncular yer alacak. Muallim, 20.yy başı Osmanlısında, devlet tarafından Fransa’ya mühendislik eğitimi için gönderilen ve kimliğine yabancılaşarak ülkesine dönen Ali, ilk defa katıldığı bir Jön Türk toplantısında zabitler tarafından tutuklanıp, öğretmen olarak bir kasabaya sürgün edilince, küçümsediği tüm değerlerle yüzleşmek ve cahil bulduğu halkla bir arada yaşamak zorunda kalmasını konu ediniyor.

Çekimlerin yapılacağı Manisa’nın Kula İlçesi’nde keşif incelemelerinde bulunan Yönetmen Müslüm Şahin ve film yapım ekibi, Kula’nın tarihi dokusunun film çekimi için doğal bir plato olduğunu ifade ettiler.

Filmin Görüntü Yönetmliğini üstelenen ve Muhteşem Yüzyıl Dizisi gibi önemli başyapıtlarda çalışmış Aydın Sarıoğlu, Kula’yı çok begendiklerini söyleyerek; “ Sinema sektöründe tarihi filmlerin çekimleri için korunmuş yapıların bir arada bulunduğu şehir ve yerleşim yerlerinin Anadolu’da çok nadir. Bu da bizleri yapay film platolarında çekim yapmaya mecbur bırakıyor. Muallim filmi için Anadolu’yu karış karış gezdik, tarihi dokusunu günümüze kadar taşımayı başarmış Manisa’nın tarihi evleriyle ün salan Kula İlçesi’nde çekimleri yapmaya karar verdik” dedi.
“Kula Kaymakamı Kemal DURU ve Kula Belediye Başkanı Hüseyin TOSUN’un da desteklerini alan sinema filminin yaklaşık 4 hafta sürecek çekimlerinde; Kula’nın tüm tarihi güzellikleri ve 1900’lü yılların yaşantısı gözler önüne serilecek. Filmde yöre halkından yardımcı oyuncular da yer alacak.

Kula’nın tarihi, kültürü ve doğal güzellikleriyle saklı bir hazine olduğunu ifade eden Başkan Tosun, “Kula’nın tanıtımı açısından dizi, film ve çeşitli TV programlarına önem veriyoruz. Kula, yeşilçam filmlerinde, belgesel ve çeşitli televizyon kanallarında yayınlanan kültür programlarına her dönemde ev sahipliği yapmıştır.

“Muallim” isimli sinema filminin ilçemizin tanıtımına katkı sağlaması temennisiyle yapımcılara şimdiden başarılar diliyorum” dedi.

Haber : Hasret Dilek Delier – MANİSA

 

Share via
Copy link
Powered by Social Snap