Türkiye ve Dünyanın önde gelen turizmdestinasyonlarından olan Antalya’da düzenlenen Mesut Yar ile ‘Burada Turizm Çok’ isimli panelve www.tourismjournal.com.tr haber sitesinin Yaza Merhaba Lansman Partisisektör temsilcilerini bir araya getirdi. Antalya Sherwood Exclusive Kemer Otel’de düzenlenenetkinliğin düzenleyicisi Tourism Journal Genel Yayın Yönetmeni Aşkın Koç, sektöründesteklenmesi ve çeşitlendirilmesinin önemine dikkat çekti.
Turizm sektörünün deneyimli isimlerinden gazeteci veTourismjournal.com.tr sitesinin Genel Yayın Yönetmeni Aşkın Koç, sitenin şuanda Türkçe, İngilizce ve Rusça olarak hizmet verdiğini 6 ay içinde bu rakamı10’a yükseltmek istediklerini belirtti. Sitenin sade ve haber odaklı bir tasarıma sahip olduğunudile getiren Aşkın Koç “Tourismjournal.com.tr, bir reklam kalabalığı olmayan vehaber odaklı yapıya sahip. Türkiye’deki turizm destinasyonlarından günlük veanlık olarak içerik üreten bir haber sitesi. Türkiye turizmi, dünya sıralamasında ön sıralarda yer alıyor.

Haber sitemizi çok dilde yaparak, Türkturizminin dünyada hak ettiği yeri sağlamayı misyon edindik. Bu etkinliğimizlesektör temsilcilerini bir araya getirerek daha neler yapılabilir diye konuştuk.En önemli turizm destinasyonları arısındayız çünkü gerek yatırımlar gerekse de hizmetkalitesiyle önemli bir güce sahibiz ve bunu dünyaya daha çok duyurmalıyız” diyekonuştu.

Zengin bir programa imza atıldı!

Turizm yatırımcıları, turizmprofesyonelleri, ulusal ve yerel basın temsilcileri, akademisyenlerin katıldığıpanelde, “Antalya ve Turizm” oturumundaAKTOB Başkanı Kaan Kavaloğlu , “Türkiye ve Turizm” oturumunda TÜRSAB BaşkanıFiruz Bağlıkaya, “Havacılık ve Turizm” oturumunda Fraport TAV Genel Müdür DenizVarol, “Resort Turizmi” Hasan Ali Ceylan Sherwood Exclusive YKB, “SağlıkTurizmi oturumunda “ATSO Yönetim Kurulu Üyesi ve TÜRSAB Sağlık İHT Kom. Bşk. HaticeÖz Ö.Uncalı Meydan Hastanesi Kurucusu Dr Cengiz Yılmaz, Sanitas SPA Kurucu veTÜGİAD Bşk.Yrd. Dr Şebnem Akman Balta Mesut Yar’ın sorularını yanıtladı. Antalya Aquarium Genel Müdürü İsmail Arık “Antalya ve Kent Turizmi”, Medilux&Sanitas Kurucu ortağı Abdurrahman Balta “Sağlık Turizminde İnsan Kaynakları ve Eğitim” konusunda görüşlerini belirtti.
HOMS Global A.Ş. Genel Müdüri Gökhan Uçarkaya “Turizmde DijitalDönüşümü”anlattı. “Gastronomi Turizmi” oturumunda ise Rixos Sungate şefi Recep Güler, SherwoodExclusive şefi Zafer Tok ve Sky Business Otel ve Fener Restaurant Genel MüdürüNurten Sarı konuşma yaptılar.

Rus turist gelirse sektör canlanır

AKTOB Başkanı Kaan Kaşif Kavaloğlu, Nisan ayında önemli bir ivme yakaladıklarını belirterek geçen yılın aynı döneminegöre yüzde 45’lik bir artış olduğunu belirtti. Nisanda Antalya’ya gelen turist sayısının 2milyonu geçtiğini vurgulayan Kaan Kaşif Kavaloğlu: “Bu sene Rus turist gelirsegüzel bir sezon geçireceğiz. Çünkü Rusya pazarının eksiğini kapatabilecek birpazar yok. Antalya için artı görünen 1 milyonu geçen İngiltere pazarı var. Bupazarda 1.5 milyon kişinin gelme durumu var. Almanya ve İngiltere’den dünyaturizmine 55-60 milyon paket çıkışı var.

Biz daha İngiltere pazarında çok yol kat etmeliyiz. Antalya ve Türkiye dünya turizmidir. Turizmci 2019 gelir rakamını yakalar ama karlılığı çok uzun süre yakalayamaz. Maliyetler yüzde yüzün üzerinde arttı, döviz kuru da beklentimizin altında gidiyor. Karlılıklaruzun bir süre 2019 karlılığına ulaşamayacaktır. Antalya için iç turizm olmazsa olmazımızdır. Bizi terk etmeyen iki kaynak pazar var. Yurt dışı ikincisiAvrupalı Türkler. Kriz dönemlerinde çok iyi kaynak anlamına geliyor. Ama sadece kriz anlarında değil sezon boyunca yurt içi pazarını önemsiyoruz.”

Sezonu 12 aya yaymak önemli

Panelde konuşan Sherwood Resorts & Hotels Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Ali Ceylan, turizmin sektörünün emek istediğini ve giderek karlılığın da düştüğünü vurgulayarak, “Turizmi sevmeniz lazım, aşkla yapmanız lazım. Bunu yaparsanız başarı da onunla birlikte gelir. Biz de işimizi çok seviyoruz, çok konsantreyiz. Para mutlaka önemli ama benim için yegane kriter değil. İşimizde para, bizim için birinci kriter olmadığı için her şeyin eniyisini yapmak için mücadele veriyoruz. Bizim için en önemlisi marka değerini yükseltmek ve düzgün esnaf olmaktır.

Sunduğumuz hizmetler, sunmamız gerekenin üzerinde. Burada misafir lehine bir fayda var. Bu beklentiyle turist ülkemize geliyor. Bunda yeniden düzenlemeye gidilmesi gerekiyor. Her otelin herşey dahilde bir standardının olması gerekiyor. Sektörümüzde istihdamaçısından kontrolümüz dışında olan sorunları var. Sonuçta sezonluk bir iş yapıyoruz. İstihdamı 12 aya yaymak oteller kapalı olduğu müddetçe hayalden öteye gidecek bir şey değil. Bazı şeyleri düzeltmediğimiz müddetçe bu konukonuşmaktan öteye geçmez. Bizimle birlikte devletin de desteklerini artırarak elini taşın altına koyması gerekiyor” dedi.

Ruspazarında düşüş söz konusu

Antalya turizminin Mayıs ayındaki gidişatını değerlendiren TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, Rusya pazarında da ciddi düşüş olduğunu söyledi. Firuz Bağlıkaya, “Yılın ilk 2- 3 ayına iyi başladık fakat Mayıs ayı çok kötü görünüyor. Özellikle Rusya pazarında ciddi düşüş var. Yıl sonunda rakamların toparlayacağını düşünüyorum. Türkiye sunduğu ürünler ve rekabetçi fiyatlarıyla öne çıkıyor. Ruslar, Türkiye için 2-3 saatlik bir uçuşla ve uygun ulaşım bedeli öderken, şimdi uçuş beşsaate çıkıp, fiyat yükselirken ambargo Rus turistin destinasyonları içinTürkiye için avantajı ortadan kalktı. Ruslar 5 saatte Dubai’ye ya da başka ülkelere gidiyor. Böyle bir türbülasyon yaşıyoruz. Bir kaç sene sonra bu yaraların sarılacağı bir süreçten geçiyoruz. İç turizm hareketi kuvvetli olmayan ülkelerin dış turizm hareketi de iyi olmuyor. Biz kendi vatandaşımızı seyahat ettiremiyorsak dışarıya yaptığımız hiçbir şeyin sürdürülebilir olması mümkün değil. Bunun için devlete sektöre düşen şeyler var. Otellerin yerli kontenjanı için vergi indirimi yapılabilir, KDV alınmayabilir” ifadelerini kullandı.
Sağlık turizmi talebi giderek artıyor

Özel Uncalı Meydan Hastanesi Ortopedi veTravmatoloji Uzmanı Dr. Cengiz Yılmaz, Türkiye’nin sağlık turizminde önemli birpotansiyele sahip olduğunu söyledi. Sağlık turizminin popülaritesinin gidere karttığını ve Antalya’nın da bu pastadan pay alması gerektiğini dile getiren Dr.Cengiz Yılmaz, şunları söyledi: “Sağlık turizmi pastası çok büyük. Çünküülkemizdeki kamu ve özel sağlık kurumları çok kaliteli hizmeti oldukça ekonomik şartlarda sunuyoruz. bu noktada gayet rekabetçi olduğumuz çok açık. Ülkemiz ilerekabet edebilecek sadece Hindistan olabilir, ama kalite konusunda kesinlikle bizimle yarışamazlar. Şu anda ülkemizde tıp hemen hemen her alanda gayet iyi durumda. Batı ve Avrupa’nın en ileri ülkeleriyle yarışabilecek düzeyde birsağlık sistemimiz var. Sağlık Bakanlığı’nın sağlık turizmini destekleme konusunda gayet başarılı çalışmaları var. Bunun sadece tanıtım kısmında birazdaha devlet tarafından desteklenmesi gerekli. Antalya’da sağlık turizmi olması gereken seviyenin daha altında yer alıyor. Yıllardan beri Antalya’da her şey dahil turizm konsepti nedeniyle Antalya esnafının turizmden yeterince faydalanmadığı söylenir ve bu doğrudur. Özellikle sağlık turizmi ön plana çıkarıldığı zaman hem kişi başına turist harcaması çok daha yüksek seviyelere gelir ve özellikle şehir otellerine faydası ve doluluk oranına katkısı çok olacaktır.”

 

Nitelikli personel önemli

Sanitas Spa Ltd. Şirket Kurucusu AbdurrahmanBalta, panelde, ‘Turizm Sektöründe Eğitim’ ve ‘Turizm Sektöründe İnsan Kaynakları’ başlığında iki sunum gerçekleştirdi. Abdurrahman Balta, “Spa ve Wellness hizmetininTürk turizminde yeni bir hizmet türü olmasına rağmen, sayısının kısa sürede hızla arttığını dile getiren Abdurrahman Balta, “Bu hızlı artış henüz çözüme kavuşamamış sorunları da beraberinde getirdi. Temel olarak bu sorunlar, yönetim, yasal mevzuat, pazarlama ve bunlar içinde daha fazla öne çıkan insan kaynakları başlıklarında gruplanabilir. İnsan kaynakları başlığında özellikle nitelikli personel bulma zorluğu ve bu zorluğu aşmak için uygulanan yöntemler sektörde oldukça yoğun tartışılmaktadır. Özellikle yönetim düzeyindeki pozisyonlarda gerekli becerilere sahip yeterli sayıda işgören bulmakta zorlanıldığı ifade edilmektedir. Yine aynı araştırmada, bu sorunların ya aynı kalacağı ya da önümüzdeki 10 yıl boyunca daha da kötüleşeceği öne sürülmektedir.”