The Guardian İngiltere Başbakanı Rishi Sunak’ın 16 yaşın altındaki gençleri korumak amacıyla sosyal medya erişimlerini sınırlamayı düşündüğünü yazdı. Raporlar potansiyel bir yasağın da kapıda olduğunu öne sürüyor. Çevrimiçi Güvenlik Yasası’nı yürürlüğe koyan İngiltere Hükümeti sosyal medya için daha fazla önlem almayı düşünüyor. Çevrimiçi Güvenlik Yasası, sosyal medyanın zararlı içeriklerinden çocukları korumayı gerektiren ya da şirketlerin küresel gelirinin yüzde 10éuna kadar para cezası almalarını gerektiren bir yasa.
“Henüz bakanlar tarafından bir şey imzalanmadı”
Habere göre çocukların sosyal medyayı kullanırken maruz kaldıkları riskleri araştırmak için yeni yılda müzakere başlatılacak. Kaynaklar 16 yaşın altındaki çocuklara sosyal medyayı yasaklayacak düzenlemenin konuşulduğunu bildiriyor. Ancak bir hükümet sözcüsü perşembe günü yaptığı açıklamada “Belirli bir konuyu ele almak yerine ebeveynleri güçlendirmenin yollarını arıyoruz. Araştırmada bir boşluk olduğunu belirledik, bu nedenle daha fazla araştırma yapılması gerektiğine bakacağız. Henüz bakanlar tarafından hiçbir şey imzalanmadı” dedi.
Çocuk istismarcılarına açık kapı bıraktı
Başbakanın bir sözcüsü belirlenen önergeler hakkında yorum yapmadı ancak “Çocukları çevrimiçi ortamda güvende tutma konusuna geniş bir biçimde bakıyoruz” dedi. Meta’nın yakın zamanda şifreli mesajlaşmayı uygulamaya koymasıyla birlikte yetkililer ebeveynleri Facebook riskine karşı uyardı. Şirketin yaptığı yenilikte kullanıcılar birbirlerine gönderdikleri mesajları tekrar göremiyorlar. Bu da çocuk istismarcılarının veya diğer suçluların zararlı paylaşım yapmalarına olanak tanıyabiliyor.