İngiltere merkezli NatWest, müşterilerin hesaplarını tarayıp karbon ayak izlerini takip eden yeni bir işlev başlattıktan sonra ‘izinsiz giriş’ yapmakla suçlanıyor. Bankanın mobil uygulamasında yer alan ‘Karbon Ayak İzi Takibi’, müşterilerinin işlem verilerini kullanarak alışveriş alışkanlıklarına göre karbon ayak izini nasıl azaltabilecekleri konusunda önerilerde bulunuyor.
The Telegraph’ın haberine göre banka, müşterilere yeni ürünler satın almak yerine kıyafetlerini tamir etmeyi düşünmelerini ve süt yerine bitki bazlı alternatifler içmeye başlamalarını söyledi. Banka ayrıca müşterilerini araba yolculuklarını paylaşmaya, kıyafetlerini soğuk suda yıkamaya ve çamaşır kurutma makinelerini kapatmaya çağırdı. The Telegraph tarafından görülen bir örnekte şöyle yazıyor: ”Bir cadde mağazasında bir elbiseye 15 £ harcarsanız, bu 16 kg CO2 ayak izine eşit olabilir.”

Banka ayrıca müşterilerin vejetaryen olmak gibi diyetlerini daha çevre dostu hale getirecek şekilde değiştirebilecekleri yolları da açıklıyor. Diğer yaşam tarzı değişiklikleri arasında eski mobilyaların satın alınması ve ikinci el kıyafetlerin satın alınması yer alır. Müşterilerin, harcama alışkanlıklarına göre kilogram Co2 cinsinden karbon ayak izi puanlarını kişiselleştirdikleri bildirildi.

Uygulamadaki bir mesaj şöyle: ‘Birleşik Krallık’ın ortalama aylık karbon ayak izi yaklaşık 1.000 kg’dır [CO2]. İklim değişikliğinin etkisini azaltmaya yardımcı olmak için bilim insanları, 2030 yılına kadar karbon ayak izimizin 180 kg civarında olmasını hedeflememizi öneriyor. Faith Scott adlı bir müşteri, bankanın karbon ayak izi hesaplayıcısının bir ‘izinsiz giriş’ olduğunu düşündüğünü söyledi. Scott, konuşmasının devamında: ”Bize yapılan bu vaazlara ihtiyacımız yok. Oraya buraya uçuş yapmıyorum. Kendi sebzelerimi yetiştiriyorum ve kendi yemeğimi yapıyorum” dedi.
Bir NatWest sözcüsü şunları söyledi: ‘Müşteriler bize daha sürdürülebilir yaşamak ve aynı zamanda enerji faturaları gibi şeylerden tasarruf etmek için harekete geçmek istediklerini söylüyorlar, ancak nereden başlayacaklarını asla bilmiyorlar. Karbon Ayak İzi Takibi, uygulamamızdaki, müşterilerin harcamalarının karbon etkisini toplu düzeyde görmelerine yardımcı olan, bunu azaltmak ve aynı zamanda para tasarrufu yapmalarına yardımcı olmak için ipuçları ve öneriler sağlayan, isteğe bağlı bir özelliktir. Bir müşteri kaydolmayı tercih ederse uygulamanın Analizler bölümündeki ayarlardan herhangi bir noktada vazgeçebilir.