İlk olarak 8 Ağustos 1703’te Wiennerisches Diarium adıyla yayın hayatına başlayan Wiener Zeitung gazete basılı yayın hayatının sonuna geldi. Avusturya, Viyana merkezli gazete, 320 yılın ardından basılı yayınlarına son verdi.
320 yıl, 12 başkan, 10 imparator, 2 cumhuriyet, 1 gazete

İngiliz gazetesi Evening Standard’ta yer alan habere göre, Dünyanın en eski gazetelerinden biri olan Viyana merkezli Wiener Zeitung, üç asırdan fazla bir süre sonra Cuma günü günlük baskısına son verdi. Basılı baskının son ön sayfasında “320 yıl, 12 başkan, 10 imparator, 2 cumhuriyet, 1 gazete” yazıyordu. Avusturya hükümetine ait olan ancak editoryal olarak bağımsız olan Wiener Zeitung, yakın tarihli bir yasanın şirketlerin ticaret sicilindeki değişiklikleri basılı baskıda yayınlamak için ödeme yapma zorunluluğunu kaldırmasının ardından gelirinde keskin bir düşüş yaşadı.

Yayınlarına dijital’den devam edecek!

Avusturya hükümetine ait olan ancak editoryal olarak bağımsız olan Wiener Zeitung, yakın tarihli bir yasanın şirketlerin ticaret sicilindeki değişiklikleri basılı baskıda yayınlamak için ödeme yapma zorunluluğunu kaldırmasının ardından gelirinde keskin bir düşüş yaşadı. Yerli ve yabancı haberler, kültür ve iş dünyası ile ilgili geniş bir yelpazedeki yazılarıyla kaliteli bir yayın olarak kabul edilen gazete, 63 kişiyi işten çıkarmak ve yazı işleri kadrosunu neredeyse üçte iki oranında azaltarak 20’ye indirmek zorunda kaldı. Çevrimiçi olarak çalışmaya devam edecek ve aylık bir baskı baskısı planlamaktadır.