Written By Samet Tosun
Categories:

bu şarkıyı yazmadan önce Seninle ilk defadan kalan bir eksikliğin olduğunu hisettim ve hikayenin gerisini getirmek istedim

Samet Tosun: Merhabalar Osman bey, öncelikle bizi kırmadığınız için teşekkür ederim. Bize biraz kendinden bahseder misin ? Dj Akman kimdir ?
Dj Akman: 27 Mayıs 1986 Konya-Bozkır Doğumluyum, henüz 3 yaşında iken Hollandaya taşındık. Burada eğitimlerimi tamamladım.
 
Samet Tosun: Müziği sevdiğini nasıl fark ettin ve akabinde müzik ile olan yolculuğun nasıl başladı ?
Dj Akman: Ben küçük yaşlarda futbol oynamaya başladım, hatta oturduğum mahallede Robin Van Persie Kalıyordu, beraber çok top oynardık dışarda. Çok iyi hatırlıyorum yaşım ozamanlar 12, 13 çok Amerikan rapcilerini dinlerdim, birgün babam bana bir dj masa seti aldı ve evde kendi başıma birşeyler kurcalamaya başladım, daha sonra bilgisayarım geldi, ozamanlar tabiki bilgisayar var ama internet pek yoktu ve ben bunun üzerine bir müzik programı yükleyip orda bakınmaya başladım, 2000 Yılı çok iyi hatırlıyorum milenyum diye söylenti vardı ve ozamanlar yeni bilgisayarlar çıktı daha modern, ekranın arkası yuvarlak uzun olanlardan.ben bundan tabiki birtane istedim ve babam almıştı bana. Daha sonra teknolojinin ilerlemesiyle birlikte yeni bir müzik programı indirdim ve ozamanlar birgün 50 Cent dinliyorum ve bir yandan tv’de Müslüm Gürses şarkısı çalıyor, bir an nasıl olduysa ikisi ritim tuttu ve çok hoşuma gitti. kendi kendime dedim neden 50 cent tarzı rap’i böyle bir melodi üzerine kimse söylemiyor diyerek bunun üzerinde çalışmaya başladım, aynı anda tabiki ilk başladığım dj lik ile devam ediyorum ve henüz genç bir yaşta olmama rağmen eğlencelerde djlik yapıyorum.daha sonra 50 cent’in sesini alıp arabesk melodiler üzerine remixliyorum. ve birgün kendim birşeyler denemeye başladım ve kulağa çok hoş geldi ve böylelikle Arabesk Rap adını vererek bu tarz şarkılar yazmaya başladım. Ve futbolu iyice ikinci plana atmaya başladım çünkü baya yetenekliydim futbolda, çok iyi bir solbek’tim.
 
Samet Tosun: Hakkinizda Ezana remix yaptigi ve olduğu haberleri cikartildi buna ne demek istersiniz?
DJ Akman: Evet 2004 yıllarında ben türkiyede Resmi bir albüm çıkardım Kapak olsun adlı, ve bu albümde Bir Fidan Gibi şarkım çok tutulmuştu, ben eşiden her şarkımda başlarda DJ Akman diye seslenirdim şarkının sahibi kim bilinsin diye, ve benim biryerlere gelmemi hazmedemeyen bazı kendini bilmezler bir eski rap sarkimdan orda ki DJ Akman jingle sesini keserek Ezanı remixleyerek bu sesi onun içine atıyor ve bunu bütün MP3 sitelerine yüklüyor, tabiki bunun şikayetlerini yapıp heryerden kaldırdık.

Daha sonra 2019 yılında birisi Ezana remix yapıp YouTube üzerine yüklüyor ve yükledikten sonra ki ismi su şekilde : Ezan Remix House Techno ve içerisinde DJ Akman jingle sesi geçmiyor. Ece erken ve Bircan bali söylemezsem olmaz programlarında bunu bana bağlamaya çalıştılar, birisi rap yapmış dedi diğeri remix yapmış dedi, tabiki yayına bağlanıp sordum neresinde rap var? Neresinde dj akman ismi geçiyor diyerek sordum, ve söyleyecek tek şeyleri bize böyle servis edildi. Size her servis edileni aslını öğrenmeden yayinlamayacaksin kardeşim.! Oldu haberleri ise, ben ara vermek zorunda kalınca benle 2004 ten beri uğraşanlar bu sefer oldu haberlerini ortalığa yaymaya başladı. Ben şükür yaşıyorum ve tek diyebileceğim uğraşmayın, herkes baksın kendi işine gücüne.

Samet Tosun: Dj Akmanı anlatmanı istesem neler söylemek istersin ?
Dj Akman: Müzikal anlamda çok güzel fikirler üretebilen bir kulağa sahibim.müziği çok seviyorum, neden bilmiyorum ama bana benim çok yakın bir arkadaşım’mış gibi bir his veriyor, mutlu oluyorum müzikle uğraşırken.
 
Samet Tosun: Peki birazda geçmişe gidelim, seninle ilk defa şarkısı yayınlandığı döneme damga vurdu diyebilirim, bu şarkının çıkış hikayesinden bahseder misin ?
Dj Akman: Bu Şarkının çıkışı 2003/2004 Yılı ve çok iyi hatırlıyorum ozamanlar Hollandada DJ’lik dışında Sesiyle müzik yapan çok nadirdi, Tabiki Ragga Oktay hariç o bir efsaneydi bizler için.Ozamanlar bu şarkıyı hazırlayıp , Msn ortamında dağıtmaya başladım.Bu şarkı msn ortamında çok hızla dağılmaya başladı ve Mp3 websitelerine düşmeye başladı, ve birden Hollanda dışında Almanya Belçika ve Türkiyede çok dinlenmeye başladı.(bu arada burdan bu şarkı ile alakalı birşeyler söylemek istiyorum, melodisi emrah şarkısından alıntı, ozamanlar tabiki bunlar normal birşeydi çünkü para kazanilmiyordu ve dolayısıyla telif diye birşey yoktu, ve birileri bu şarkıyı sürekli sahiplenmeye çalışmış, Sözleri noter onaylı şahsıma kayıtlıdır bunu belirtmek isterim! Benim ismim ve emeğim ile iz bırakmış bu şarkıyı kusura bakmasın kimseler sahiplenmeye kalkmasın.
Samet Tosun: Müzikseverler seni dinliyor peki Dj Akman kimleri dinliyor ?
Dj Akman: Ben kulağa hoş gel herşeyi dinlerim bu yabancı dilde bile olsa.sonuçta Her Türk gibi bizimde kanımızda var bir arabesk duygusallık, bu nedenle Arabesk nağmelerinin tonların olduğu şarkıları çok seviyorum.
 
Samet Tosun: Gelelim seninle son defa’ya, bu şarkının mutfak aşamasından başlayarak, müzikseverlerle buluşuncaya kadar geçen zamanı anlatır mısın ?
Dj Akman: Ben bu şarkıyı yazmadan önce Seninle ilk defadan kalan bir eksikliğin olduğunu hisettim ve hikayenin gerisini getirmek istedim ama bunu tabiki günümüzün modern müzik anlayışı içerisinde.Sözlerde çok çalıştım yazdım sildim yazdım sildim, ve inanır mısın birgün evde saatin pilini değiştirirken bir ilham geldi ve hemen home stüdyoma geçerek sözlerini 15 dakikada yazdım ve şarkı böylece tamamlanmış oldu ve kayıtlarına başlayarak şarkıyı bitirdik.
 
Samet Tosun: Son çalışman ”Seninle son defa” Akman ismiyle cıktı, neden ?
DJ Akman: Şimdi eskiden dj olarak başladığım mesleğe daha sonrasında Arabesk rap şarkılarını çıkarmaya başladıkça, tabiki heryere DJ Akman ismini yazarak çıkarınca isim öyle kaldı.Dj değilim artık bu yüzden yavaş yavaş Akman ismine geçmeye düşünüyorum, sonuçta Akman denince herkesin aklına zaten DJ Akman geliyor otomatik olarak.

Samet Tosun: Peki bundan sonra’da Akman olarak mı devam edeceksin ?
Dj Akman: Bundan sonra Akman olarak devam ediyorum. Dj harfleri eskiden dj olarak baslayip rap sarkilari yapmaya baslayinca ve bunlar bu isim ile tutunca ismi oyle birakmistim ama profesyonel muzik kariyerimi dusunerek Akman olarak devam etmeye karar verdik. Ve bunu yavas yavas alistira alistira yapiyoruz ornek olarak son single parcamin klibinin basliginda youtube uzerinde Akman – Seninle Son Defa (Official Video of DJ Akman) yaziyor.
 
Samet Tosun: Klip çekimlerinden bahsedelim, nerede nasıl çekildi biraz anlatır mısın ?
Dj Akman: Klip çekimlerini günümüzün popüler dizisi olan Cukur’un çekildiği istanbulun tarihi semtlerinden Balat’ta çektik, Yönetmenliğini ve Çekimleri iki genç kardeşim Taha Metin Arıkan ve Samet Elveren üstlendi.Klibin Kurgu ve Hikayesi Kardeşim gibi sevdiğim Uğur Kilic’a ait.
 
Samet Tosun: Hayatında yaşadığın ilginç olaylar var mı bizlerle paylaşabileceğin ?
Dj Akman: En ilginç olanı soylim, Birgün Tatile giderken uçaktan iniş sonrası bavulumu beklerken, Bavulum gelmeyince orda ki bulunan görevlilere bildirdim durumu ve onlar araştırıp beni bilgilendireceklerini şöyledir.aynı gün telefonum çaldı ben tabiki hoteldeyim, ve bavulum Bodrum’daolması gerekirken bir karışıklık ve hata nedeniyle İspanyol adası ibiza’daortaya çıkması 😊
Samet Tosun: Gurbette Türk olmak nasıl bir duygu bizlere anlatır mısın ?
Dj Akman: Ben Hollanda Rotterdam’da yaşıyorum ve burda ki gurbetçilerle gayet güzel geçti bu güne kadar, Tabiki her Avrupa ülkesinde olduğu gibi burdada ırkçılığa maruz kaldığımız oldu, ama insan yinede Türkiyeye gidince tatil veya işler için, işte bu ya diyerek daha çok mutlu oluyoruz, gönül isterdi ki dönelim temelli ama maalesef küçük yaşlarda geldiğimiz için aile düzenimiz burada kurulu ve Memlekete geri dönmek çok kolay olmayabiliyor.ama ben devamlı gidip geliyorum Türkiyeye işlerim nedeniyle.
 
Samet Tosun: Uzun bir sürenin ardından yeni çalışmanı müzikseverlerle buluşturdun, peki geri dönüşler nasıl ?
Dj Akman: Benim çok popüler olduğum dönemlerde instagram, twitter, Tiktok, Spotify, Itunes, Fizy, Muud bu gibi siteler ve uygulamalar yoktu, Facebook vardı yeni yeni ve Youtube vardı ama para kazanma sistemi yoktu.ve bunlara rağmen şarkılarım çok dinleniyordu gerek Avrupa gerek Turkiye’de. Güzel geniş bir kitle ozamanlar şarkılarımı severek dinliyordu.
Ben 2011 yılında albüm hazırladım ve bu sefer instagram ve diğer popüler uygulamalar ortaya çıkmaya başlamıştı, ve tam albümü piyasaya surekcektim ki benim kardeşim rahatsızlandı ve herşeyi iptal edip ailemin yanında olmayı tercih ettim, kardeşim uzun süren bir kalp tedavisi sonrası henüz 24 yaşında iken 2016 da vefat etti, ardından 2017 de babamı kaybettim.bu nedenle bir ara vermek zorunda kaldım müzikte belki 2011 de ki albüm çıksa çok iyi yerlere gelmiş olacaktım ama vicdanım rahat olmayacaktı, o yüzden ozaman ki verdiğim karardan memnunum ve iyiki ailemin yanında olmuşum.bazen herşey san şöhret para değil, aile değerleri önemlidir benim için.ardından tekrar müzik yapmaya başladım ve 2019 yılı çıkardığım Değişik Duygular isimli single çalışmam çok sevildi, 2020 Şubat ayında çıkardığım Seninle Son Defa içinde çok güzel dönüşler oldu, herkes bir eskiye gidip geldi.
 
Samet Tosun: Günümüzün müzik tarzı ve fenomenler hakkında ne düşünüyorsun ?
Dj Akman: Ben bir insanın bir şarkıyı yazıp oluştururken birazda müzik sonrasını düşünmesi gerektiğini düşünenlerdenim, sonuçta çocuklarınız var veya olacak, ilerde onlar büyüdükçe babalarının veya annelerinin neler yaptığını elbet duyup arastiracaklardir.Benim yıllar önce müzik olarak alt yapı verdiğim rapciler oldu ve onlar yaptıkları şarkılarda küfür kullanınca birdaha onlara alt yapı vermeme ve beraber ortak çalışmama kararı aldım, belki ozamanlar kötü oldum onların gözünde ama şuan dönüp baktığım zaman çok iyi bir karar verdiğimi düşünüyorum.şuan günümüzde çok küfürlü Rap şarkıları ve diğer dallarda olan tarzda ki şarkılar icerisindede küfür mevcut,şarkı sözlerinde, kliplerde uyuşturucu, alkol, kavga iyi birseymis gibi anlatan arkadaşlarımız var maalesef, onlara tek diyebileceğim ilerde çocuklarınıza verebilecek iyi bir cevabınız olsun.Ayrıca Youtuber, Tiktoker olan fenomenler ve bazı sanatçı arkadaşlarımız bir gruplaşma içerisinde devam ediyorlar.onlardan olmayanı paylaşmıyorlar, gönül ister ki isme bakılmaksızın herkes herkesi paylaşsın destek versin bu piyasada, ama maalesef bizde neden’se hep bana hep bana algısı var.
 
Samet Tosun: Yeni projelerden bahsedelim birazda, varmı bizleri bekleyen güzel şeyler ?
Dj Akman: Evet durmak yok devam, çoğu dinleyiciler beni yaşça büyük diye biliyordu, normal çünkü ben çok genç yaşta başladım müziğe 12/13 yaşlarında. Şuan 33 yaşındayım. Ve güzel projeler yolda diyebilirim.Nisan 2020 için güzel bir şarkı bitmek üzere, ardından bir yaz şarkısı yazmayı düşünüyorum Agustosdan önce onu çıkarmayı düşünüyorum.
 
Samet Tosun: Kahvenin günlük hayatındaki yeri hakkında neler söylemek istersin ?
Dj Akman: Her Sabah kahve olmazsa olmazim, misafir ziyaretlerine gitmediğim sürece kahveyi sadece evde sabahları içiyorum.gün içinde daha çok olmazsa olmazimiz Çay içiliyor.
 
Samet Tosun: Son olarak DS kültür sanat okurları için bir şeyler söylemek istersin ?
Dj Akman: Ben Ds kültürü sizin sayenizde keşfettim ve yapılan işleri ve verilen emekleri çok beğenerek takdir ederek takip ediyorum ve inanıyorum kiDs Kültürü yakın zamanda çok iyi yerlerde olacaktır.
Samet Tosun: Bu güzel ve bir o kadar keyifli sohbet için teşekkür ederiz. İnşallah daha güzel yerlerde görüşmek dileğiyle.
Dj Akman: Röportaj için ben çok teşekkür ederim ve beni Ds Kültürü ailesi takipçileriyle buluşturduğunuz için ayrıca teşekkür etmek istiyorum size Samet bey.